Home · Syngnathidae · Ondersteboven-zeenaald
Ondersteboven-zeenaald (Heraldia nocturna) — Syngnathidae

Ondersteboven-zeenaald

Heraldia nocturna
Familie: Syngnathidae · Upside-down pipefish
NE · Niet beoordeeld

De Ondersteboven-zeenaald (Heraldia nocturna) is een zoutwatervis uit de familie Syngnathidae die tot 9 cm groot wordt.

Lengte
9.2 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
2.0–15.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Slangachtig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuidelijk Australie
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De ondersteboven-zeenaald is een kleine zeenaald uit de zuidwestelijke Stille Oceaan, voor het zuiden van Australie. De soort wordt ongeveer 9 cm lang en heeft een slank, met benige ringen bepantserd lichaam en een korte, buisvormige snuit. Zij dankt haar naam aan haar gewoonte om met de buik naar boven, ondersteboven, tegen het plafond van overhangen, grotten en onder stenen te zweven. Zij voedt zich met minuscule kreeftachtigen. Zoals bij zeenaalden draagt het mannetje de eieren. De vis is voor de mens ongevaarlijk. De IUCN heeft de soort niet beoordeeld.

The upside-down pipefish is a small pipefish from the southwest Pacific, off southern Australia. The species grows to about 9 cm and has a slender, bony-ringed body and a short, tubular snout. It owes its name to its habit of hovering belly-up, upside down, against the ceiling of ledges, caves and under stones. It feeds on minute crustaceans. As in pipefishes, the male carries the eggs. The fish is harmless to humans. The IUCN has not evaluated the species.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Ondersteboven-zeenaald?

De Ondersteboven-zeenaald heeft een slangachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Zweeft ondersteboven tegen overhangen en in grotten; mannetje draagt eieren

Waar leeft de Ondersteboven-zeenaald?

De Ondersteboven-zeenaald leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Zuidelijk Australie

Hoe groot wordt de Ondersteboven-zeenaald?

De Ondersteboven-zeenaald wordt maximaal ongeveer 9 cm lang.

Is de Ondersteboven-zeenaald gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Ondersteboven-zeenaald is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Ondersteboven-zeenaald eetbaar?

De Ondersteboven-zeenaald wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Ondersteboven-zeenaald geverifieerd
Engelse naam
Upside-down pipefish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Heraldia nocturna
Familie
Syngnathidae
Andere EN-namen
Western upside-down pipefish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
9.2 geverifieerd
Lichaamsvorm
Slangachtig bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin tot roodbruin afgeleid
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Snavelvormig bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
2.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
15.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuidelijk Australie geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zuidwestelijke Stille Oceaan - zuidelijk Australie geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Minuscule kreeftachtigen afgeleid
Sociaal gedrag
Solitair bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Nachtactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Grotbewonende ondersteboven-zeenaald; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Zweeft ondersteboven tegen overhangen en in grotten; mannetje draagt eieren bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Meer uit de familie Syngnathidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →