Home · Cichlidae · Gele cichlide
Gele cichlide (Thorichthys helleri) — Cichlidae

Gele cichlide

Thorichthys helleri
Familie: Cichlidae · Yellow cichlid
DD · Onvoldoende gegevens

De Gele cichlide (Thorichthys helleri) is een zoetwatervis uit de familie Cichlidae die tot 15 cm groot wordt.

Lengte
14.5 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Midden-Amerika, in de benedenloop en middenloop van riviervalleien.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

Thorichthys helleri, de gele cichlide, is een cichlide uit Midden-Amerika. De soort wordt ongeveer 14 cm lang en heeft een hoog, zijdelings afgeplat lichaam in geelachtige tot bruine tinten met blauwe spikkels en een donkere vlek op het kieuwdeksel. Ze bewoont de benedenloop en middenloop van riviervalleien, in rustig tot langzaam stromend water. Het dieet bestaat uit kleine ongewervelden, insectenlarven en plantaardig materiaal, die ze uit het zachte sediment zeeft. Als substraatbroeder verzorgen beide ouders het broed. Door beperkte gegevens is de staat van instandhouding als onvoldoende gegevens (DD) beoordeeld. De soort is onschadelijk voor mensen.

Thorichthys helleri, the yellow cichlid, is a cichlid of Central America. The species reaches about 14 cm and has a deep, laterally compressed body in yellowish to brown tones with blue speckles and a dark spot on the gill cover. It inhabits the lower and middle reaches of river valleys, in calm to slow-flowing water. Its diet consists of small invertebrates, insect larvae and plant matter, which it sifts from the soft sediment. As a substrate spawner both parents tend the brood. Owing to limited data its conservation status is assessed as Data Deficient (DD). The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gele cichlide?

De Gele cichlide heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend geelgoud en heeft als patroon egaal. Geelbruine cichlide met blauwe spikkels en een kieuwdekselvlek; substraatbroeder met ouderzorg.

Waar leeft de Gele cichlide?

De Gele cichlide leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Midden-Amerika, in de benedenloop en middenloop van riviervalleien.

Hoe groot wordt de Gele cichlide?

De Gele cichlide wordt maximaal ongeveer 15 cm lang.

Is de Gele cichlide gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gele cichlide is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Gele cichlide eetbaar?

De Gele cichlide wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gele cichlide bron
Engelse naam
Yellow cichlid geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Thorichthys helleri
Familie
Cichlidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
14.5 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Geel/goud afgeleid
Kleuren
Geel/goud; Bruin; Blauw afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Midden-Amerika, in de benedenloop en middenloop van riviervalleien. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Midden-Amerika - zuidelijk Mexico en Guatemala afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine ongewervelden, insectenlarven en plantaardig materiaal, gezeefd uit het sediment bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Ja afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Geelbruine cichlide met blauwe spikkels en een kieuwdekselvlek; substraatbroeder met ouderzorg. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Thorichthys

Meer uit de familie Cichlidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →