Afrikaanse fluitmeerval
De Afrikaanse fluitmeerval (Synodontis nigrita) is een zoetwatervis uit de familie Mochokidae die tot 34 cm groot wordt.
Beschrijving
De Afrikaanse fluitmeerval is een schubloze meerval uit de familie Mochokidae die tot ongeveer 33 cm wordt. Het stevige, bruinige lichaam is bezaaid met donkere vlekken en draagt drie paar baarddraden rond de naar beneden gerichte bek, een vetvin en krachtige, gekartelde stekels in de rug- en borstvinnen. Met die borstvinstekels kan de vis een knarsend, 'fluitend' geluid maken. De soort komt oorspronkelijk uit de rivieren van West- en Centraal-Afrika en is buiten Afrika vooral bekend als aquariumvis. Ze is 's nachts actief en eet als alleseter ongewervelden, plantenresten en detritus van de bodem. In het regenseizoen, wanneer rivieren overstromen, plant ze zich voort.
The African squeaker is a scaleless catfish of the family Mochokidae reaching about 33 cm. The sturdy, brownish body is scattered with dark spots and carries three pairs of barbels around the downturned mouth, an adipose fin and strong, serrated spines in the dorsal and pectoral fins. With those pectoral spines the fish can make a grinding, 'squeaking' sound. The species is native to the rivers of West and Central Africa and is known outside Africa mainly as an aquarium fish. It is active at night and feeds as an omnivore on invertebrates, plant matter and detritus from the bottom. It reproduces in the rainy season when rivers flood.
Veelgestelde vragen
Hoe herken je de Afrikaanse fluitmeerval?
De Afrikaanse fluitmeerval heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon vlekken. Afrikaanse meerval met drie paar baarddraden, een vetvin en stevige, gekartelde stekels; kan met de borstvinnen een knarsend ('fluitend') geluid maken.
Waar leeft de Afrikaanse fluitmeerval?
De Afrikaanse fluitmeerval leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. West- en Centraal-Afrika, in de rivieren van onder meer de Niger en de Volta.
Hoe groot wordt de Afrikaanse fluitmeerval?
De Afrikaanse fluitmeerval wordt maximaal ongeveer 34 cm lang.
Is de Afrikaanse fluitmeerval gevaarlijk voor mensen?
Nee, de Afrikaanse fluitmeerval is onschadelijk voor mensen. Niet giftig, maar de stevige, gekartelde borst- en rugstekels kunnen pijnlijke prikwonden geven; pak de vis voorzichtig vast en reinig een wond.
Is de Afrikaanse fluitmeerval eetbaar?
De Afrikaanse fluitmeerval wordt zelden gegeten.
Download Fin's Fish Guide
Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.
Alle gegevens
Identificatie
Uiterlijk
Leefomgeving & verspreiding
Gedrag & biologie
Voor de visser
Veiligheid
Status & bronnen
Zelfde geslacht Synodontis
Meer uit de familie Mochokidae
Download Fin's Fish Guide
Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.