Home · Squatinidae · Gebogen zee-engel
Gebogen zee-engel (Squatina guggenheim) — Squatinidae

Gebogen zee-engel

Squatina guggenheim
Familie: Squatinidae · Angular angel shark
EN · Bedreigd

De Gebogen zee-engel (Squatina guggenheim) is een brakwatervis uit de familie Squatinidae die tot 129 cm groot wordt.

Lengte
129 cm
Watertype
Brak
Diepte
4.0–360.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Onregelmatig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuidwestelijke Atlantische Oceaan; zachte bodems van het continentaal plat.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De hoekige zee-engel is een zee-engelhaai (Squatinidae) uit de zuidwestelijke Atlantische Oceaan. De soort heeft een sterk afgeplat, roggeachtig lichaam met grote, vleugelachtige borstvinnen, maar is een echte haai. Ze ligt overdag half ingegraven op zachte bodems van het continentaal plat en jaagt 's nachts uit hinderlaag. Ze is eierlevendbarend. Vooral beenvissen vormen haar prooi, daarnaast kreeftachtigen en weekdieren. Door visserijdruk geldt ze als bedreigd. Ze is niet giftig, maar kan bij verstoring krachtig toebijten.

The angular angelshark is an angel shark (Squatinidae) from the southwestern Atlantic Ocean. The species has a strongly flattened, ray-like body with large, wing-like pectoral fins, but is a true shark. By day it lies half-buried on soft bottoms of the continental shelf and hunts from ambush at night. It is ovoviviparous. Bony fishes are its main prey, alongside crustaceans and molluscs. Owing to fishing pressure it is considered endangered. It is not venomous, but can bite forcefully when disturbed.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gebogen zee-engel?

De Gebogen zee-engel heeft een onregelmatig van vorm lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon vlekken. Afgeplatte, half ingegraven hinderlaag-haai; door bevissing bedreigd, bijt bij verstoring.

Waar leeft de Gebogen zee-engel?

De Gebogen zee-engel leeft in brak water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Zuidwestelijke Atlantische Oceaan; zachte bodems van het continentaal plat.

Hoe groot wordt de Gebogen zee-engel?

De Gebogen zee-engel wordt maximaal ongeveer 129 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 89 cm.

Is de Gebogen zee-engel gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gebogen zee-engel is onschadelijk voor mensen. Niet giftig, maar de scherpe tanden kunnen een ernstige bijtwond geven; houd afstand en hanteer gevangen of in het nauw gedreven dieren voorzichtig. Reinig een bijtwond grondig en raadpleeg bij diepe wonden of infectie een arts.

Is de Gebogen zee-engel eetbaar?

Ja, de Gebogen zee-engel wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gebogen zee-engel bron
Engelse naam
Angular angel shark geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Squatina guggenheim
Familie
Squatinidae
Andere EN-namen
Angular angel shark; Argentine angelshark geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
129.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
89.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Onregelmatig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Grijs afgeleid
Patroon
Vlekken afgeleid
Staartvorm
Recht afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Brak bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
4.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
360.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuidwestelijke Atlantische Oceaan; zachte bodems van het continentaal plat. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zuidwestelijke Atlantische Oceaan - van zuidelijk Brazilie tot Argentinie; zachte bodems van het continentaal plat afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Vooral beenvissen, daarnaast kreeftachtigen en weekdieren bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Afgeplatte, half ingegraven hinderlaag-haai; door bevissing bedreigd, bijt bij verstoring. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet giftig, maar de scherpe tanden kunnen een ernstige bijtwond geven; houd afstand en hanteer gevangen of in het nauw gedreven dieren voorzichtig. Reinig een bijtwond grondig en raadpleeg bij diepe wonden of infectie een arts. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Squatina

Meer uit de familie Squatinidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →