Home · Gobiidae · Nopili-klimgrondel
Nopili-klimgrondel (Sicyopterus stimpsoni) — Gobiidae

Nopili-klimgrondel

Sicyopterus stimpsoni
Familie: Gobiidae · Oopu Nopili
LC · Niet bedreigd

De Nopili-klimgrondel (Sicyopterus stimpsoni) is een vis die zowel in zoet als zout water leeft uit de familie Gobiidae die tot 20 cm groot wordt.

Lengte
19.8 cm
Watertype
Euryhalien
Diepte
1.0–300.0 m
Dieet
Herbivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Hawaii (endemisch)
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De Nopili-klimgrondel is een grondel die endemisch is in de stromen van Hawaii. De soort wordt ongeveer 20 cm lang en heeft een gedrongen lichaam met een onderstandige zuigbek en een buikzuignap uit de samengegroeide buikvinnen. Bijzonder is dat de jongen na een zeefase de riviermondingen binnentrekken en met zuigbek en zuignap zelfs hoge watervallen kunnen beklimmen om de bovenloop te bereiken. Met de zuigbek raspt zij algen en kiezelwieren van stenen. De vis is voor de mens ongevaarlijk. De IUCN beoordeelt de soort als niet bedreigd (LC).

Stimpson's goby is a goby endemic to the streams of Hawaii. The species grows to about 20 cm and has a stocky body with an inferior sucking mouth and a ventral sucking disc from the fused pelvic fins. Remarkably, after a marine larval phase the young enter the river mouths and can use mouth and disc to climb even high waterfalls to reach the upper reaches. With the sucking mouth it rasps algae and diatoms from stones. The fish is harmless to humans. The IUCN assesses the species as Least Concern (LC).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Nopili-klimgrondel?

De Nopili-klimgrondel heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Zuigbek en buikzuignap waarmee jongen watervallen beklimmen; algen-rasper

Waar leeft de Nopili-klimgrondel?

De Nopili-klimgrondel leeft in zowel zoet als zout water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Hawaii (endemisch)

Hoe groot wordt de Nopili-klimgrondel?

De Nopili-klimgrondel wordt maximaal ongeveer 20 cm lang.

Is de Nopili-klimgrondel gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Nopili-klimgrondel is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Nopili-klimgrondel eetbaar?

De Nopili-klimgrondel wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Nopili-klimgrondel geverifieerd
Engelse naam
Oopu Nopili geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Sicyopterus stimpsoni
Familie
Gobiidae
Andere EN-namen
Stimpson's goby geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
19.8 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin tot grijs, variabel afgeleid
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar beneden bron
Lippen
Dik/vlezig bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Euryhalien bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
1.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
300.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Hawaii (endemisch) geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zoetwater - stromen van Hawaii (endemisch) geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Herbivoor bron
Dieet (detail)
Algen en kiezelwieren van stenen afgeleid
Sociaal gedrag
Solitair bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Watervalbeklimmende stroomgrondel; trekt vanuit zee de rivieren in. bron
Bijzondere kenmerken
Zuigbek en buikzuignap waarmee jongen watervallen beklimmen; algen-rasper bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Sicyopterus

Meer uit de familie Gobiidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →