Home · Serranidae · Krijt-zaagbaars
Krijt-zaagbaars (Serranus tortugarum) — Serranidae

Krijt-zaagbaars

Serranus tortugarum
Familie: Serranidae · Chalk bass

De Krijt-zaagbaars (Serranus tortugarum) is een zoutwatervis uit de familie Serranidae die tot 8 cm groot wordt.

Lengte
8 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
12.0–396.0 m
Dieet
Carnivoor
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
North America: Antigua Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Virgin Is. (UK), Cayman Is. e.a.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De Krijt-zaagbaars is een kleine zaagbaars (Serranidae) uit rifwater van de westelijke Atlantische Oceaan en de Caribische Zee. De soort wordt ongeveer 8 cm lang en heeft een langwerpig lichaam met een blauwig tot bruin lichaam met fijne dwarsbanden. Als bodemgerichte hinderlaagjager schuilt zij tussen rotsen en koraal en grijpt kleine visjes en kreeftachtigen. Zoals veel zaagbaarzen is zij een gelijktijdige hermafrodiet. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The Chalk bass is a small seabass (Serranidae) from reef water of the western Atlantic and Caribbean. The species grows to about 8 cm and has an elongate body with a bluish to tan body with fine crossbars. As a bottom-oriented ambush hunter it shelters among rocks and coral and seizes small fish and crustaceans. Like many seabasses it is a simultaneous hermaphrodite. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Krijt-zaagbaars?

De Krijt-zaagbaars heeft een torpedovormig lichaam en is overwegend bruin.

Waar leeft de Krijt-zaagbaars?

De Krijt-zaagbaars leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. North America: Antigua Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Virgin Is. (UK), Cayman Is. e.a.

Hoe groot wordt de Krijt-zaagbaars?

De Krijt-zaagbaars wordt maximaal ongeveer 8 cm lang.

Is de Krijt-zaagbaars gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Krijt-zaagbaars is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Krijt-zaagbaars eetbaar?

Ja, de Krijt-zaagbaars wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Krijt-zaagbaars bron
Engelse naam
Chalk bass bron
Wetenschappelijke naam
Serranus tortugarum
Familie
Serranidae
Andere EN-namen
Chalk Bass; Chalk bass geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
8.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin afgeleid
Staartvorm
Recht afgeleid

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
12.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
396.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
North America: Antigua Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Virgin Is. (UK), Cayman Is. e.a. bron
Verspreiding (detail)
Zoutwater - North America: Antigua Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Virgin Is. (UK), Cayman Is. e.a. afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Beide tegelijk bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten afgeleid
Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Serranus

Meer uit de familie Serranidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →