Home · Scorpaenidae · Langvin-schorpioenvis
Langvin-schorpioenvis (Scorpaena agassizii) — Scorpaenidae

Langvin-schorpioenvis

Scorpaena agassizii
Familie: Scorpaenidae · Longfin scorpionfish
LC · Niet bedreigd

De Langvin-schorpioenvis (Scorpaena agassizii) is een zoutwatervis uit de familie Scorpaenidae die tot 20 cm groot wordt.

Lengte
20 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
46.0–275.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Giftig
Verspreiding
Westelijke Atlantische Oceaan, langs de kusten van Noord- en Zuid-Amerika.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De langvin-schorpioenvis is een zeevis uit de familie der schorpioenvissen (Scorpaenidae) van de westelijke Atlantische Oceaan. De soort wordt tot ongeveer 20 cm lang en heeft een gedrongen lichaam met een grote kop, huidflapjes en een gemarmerde, roodbruine kleur die voor uitstekende camouflage zorgt. Ze leeft op zachte bodems van diepere kustwateren, waar ze roerloos op de loer ligt voor prooi. De vinstekels zijn voorzien van gif en kunnen bij aanraking pijnlijke steken veroorzaken. De soort heeft weinig commercieel belang; bij voorzichtig hanteren is ze ongevaarlijk.

The longfin scorpionfish is a marine fish of the scorpionfish family (Scorpaenidae) of the western Atlantic. The species grows to about 20 cm and has a stocky body with a large head, skin flaps and a mottled, reddish-brown colour that provides excellent camouflage. It lives on soft bottoms of deeper coastal waters, where it lies motionless in wait for prey. Its fin spines are venomous and can inflict painful stings on contact. The species is of little commercial value; handled carefully it is harmless.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Langvin-schorpioenvis?

De Langvin-schorpioenvis heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon marmering. Giftige vinstekels en huidflapjes voor camouflage; hinderlaagjager.

Waar leeft de Langvin-schorpioenvis?

De Langvin-schorpioenvis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Westelijke Atlantische Oceaan, langs de kusten van Noord- en Zuid-Amerika.

Hoe groot wordt de Langvin-schorpioenvis?

De Langvin-schorpioenvis wordt maximaal ongeveer 20 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 15 cm.

Is de Langvin-schorpioenvis gevaarlijk voor mensen?

De Langvin-schorpioenvis is giftig — raak stekels voorzichtig aan en zoek bij een steek zo nodig medische hulp. Bij een steek door een vinstekel: de wond 30-90 minuten onderdompelen in zo heet mogelijk water (circa 45 °C) om het gif af te breken; daarna reinigen en bij hevige reactie een arts raadplegen.

Is de Langvin-schorpioenvis eetbaar?

De Langvin-schorpioenvis wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Langvin-schorpioenvis bron
Engelse naam
Longfin scorpionfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Scorpaena agassizii
Familie
Scorpaenidae
Andere EN-namen
Longfin scorpionfish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
20.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
15.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Rood/oranje afgeleid
Patroon
Marmering afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar boven afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
46.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
275.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Westelijke Atlantische Oceaan, langs de kusten van Noord- en Zuid-Amerika. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zeewater van de westelijke Atlantische Oceaan; zachte bodems van diepere kustwateren afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine vissen en kreeftachtigen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Paait met pelagische eieren in de warme maanden. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Giftige vinstekels en huidflapjes voor camouflage; hinderlaagjager. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Giftig bron
EHBO
Bij een steek door een vinstekel: de wond 30-90 minuten onderdompelen in zo heet mogelijk water (circa 45 °C) om het gif af te breken; daarna reinigen en bij hevige reactie een arts raadplegen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Scorpaena

Meer uit de familie Scorpaenidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →