Home · Scaridae · Donkerkap-papegaaivis
Donkerkap-papegaaivis (Scarus oviceps) — Scaridae

Donkerkap-papegaaivis

Scarus oviceps
Familie: Scaridae · Blue parrotfish
LC · Niet bedreigd

De Donkerkap-papegaaivis (Scarus oviceps) is een zoutwatervis uit de familie Scaridae die tot 45 cm groot wordt.

Lengte
44.5 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–20.0 m
Dieet
Herbivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Dagactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Indo-Pacific
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De donkerkap-papegaaivis is een papegaaivis uit de Indo-Pacifische wateren. De soort wordt ongeveer 45 cm lang en heeft een papegaaiachtige, tot een snavel vergroeide tandplaat; volwassen mannetjes zijn blauwgroen met een opvallend donkere kap over de kop, vrouwtjes grijzer. Als rifbewoner raspt zij met haar snavel algen en aangroeisel van koraal en rots en draagt zo bij aan het ontstaan van zand. Zoals veel papegaaivissen is zij een protogyne hermafrodiet. De vis is een lokale consumptievis. De IUCN beoordeelt de soort als niet bedreigd (LC).

The dark capped parrotfish is a parrotfish from the Indo-Pacific. The species grows to about 45 cm and has a parrot-like, beak-fused tooth plate; adult males are blue-green with a conspicuous dark cap over the head, females greyer. As a reef-dweller it rasps algae and aufwuchs from coral and rock with its beak and so helps create sand. Like many parrotfishes it is a protogynous hermaphrodite. The fish is a local food fish. The IUCN assesses the species as Least Concern (LC).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Donkerkap-papegaaivis?

De Donkerkap-papegaaivis heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend groen en heeft als patroon egaal. Snavelvormige tandplaat raspt algen van koraal; protogyne hermafrodiet

Waar leeft de Donkerkap-papegaaivis?

De Donkerkap-papegaaivis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Indo-Pacific

Hoe groot wordt de Donkerkap-papegaaivis?

De Donkerkap-papegaaivis wordt maximaal ongeveer 45 cm lang.

Is de Donkerkap-papegaaivis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Donkerkap-papegaaivis is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Donkerkap-papegaaivis eetbaar?

Ja, de Donkerkap-papegaaivis wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Donkerkap-papegaaivis geverifieerd
Engelse naam
Blue parrotfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Scarus oviceps
Familie
Scaridae
Andere EN-namen
Blue parrotfish; Dark capped parrotfish; Darkcap parrotfish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
44.5 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Groen afgeleid
Kleuren
Mannetje blauwgroen met donkere kopkap, vrouwtje grijzer bron
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Halve maan afgeleid
Bekstand
Snavelvormig bron
Lippen
Dik/vlezig bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
20.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Indo-Pacific geverifieerd
Verspreiding (detail)
Indo-Pacifische wateren - koraalriffen geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Herbivoor bron
Dieet (detail)
Algen en aangroeisel van koraal en rots afgeleid
Sociaal gedrag
Kleine groepen bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Eerst vrouwelijk dan mannelijk bron
Geslachtsverschil
Ja bron
Seizoen
Algen-raspende rif-papegaaivis; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Snavelvormige tandplaat raspt algen van koraal; protogyne hermafrodiet bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Handlijnen en speervisserij bron
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Scarus

Meer uit de familie Scaridae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →