Home · Synodontidae · Grote hagedisvis
Grote hagedisvis (Saurida tumbil) — Synodontidae

Grote hagedisvis

Saurida tumbil
Familie: Synodontidae · Common grinner
LC · Niet bedreigd

De Grote hagedisvis (Saurida tumbil) is een zoutwatervis uit de familie Synodontidae die tot 60 cm groot wordt.

Lengte
60 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0–700.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Indo-West-Pacifisch, op modderbodems en sleepnetgronden.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De grote hagedisvis is een hagedisvis (familie Synodontidae) uit het Indo-West-Pacifische gebied. De soort wordt tot ongeveer 60 cm lang en heeft een langgerekt, cilindrisch lichaam met een grote, hagedisachtige kop vol kleine, scherpe tanden en een bruine, gemarmerde kleur. Ze leeft op modderbodems en sleepnetgronden, waar ze zich half ingegraven verbergt en als sluiproofvis uitvalt naar langszwemmende prooi. Volwassen dieren voeden zich met vissen, kreeftachtigen en inktvissen. De soort is van commercieel belang en wordt vers verkocht. Ze is onschadelijk voor mensen.

The greater lizardfish is a lizardfish (family Synodontidae) of the Indo-West Pacific. The species grows to about 60 cm and has an elongate, cylindrical body with a large, lizard-like head full of small, sharp teeth and a brown, mottled colour. It lives on mud bottoms and trawling grounds, where it hides half-buried and, as an ambush predator, lunges at passing prey. Adults feed on fishes, crustaceans and squid. The species is of commercial value and is sold fresh. It is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Grote hagedisvis?

De Grote hagedisvis heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon marmering. Sluiproofvis met een grote, getande bek; ligt half ingegraven op modderbodems.

Waar leeft de Grote hagedisvis?

De Grote hagedisvis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Indo-West-Pacifisch, op modderbodems en sleepnetgronden.

Hoe groot wordt de Grote hagedisvis?

De Grote hagedisvis wordt maximaal ongeveer 60 cm lang.

Is de Grote hagedisvis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Grote hagedisvis is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Grote hagedisvis eetbaar?

Ja, de Grote hagedisvis wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Grote hagedisvis bron
Engelse naam
Common grinner geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Saurida tumbil
Familie
Synodontidae
Andere EN-namen
Common lizardfish; Common saury; Dog-stick; Greater Lizard geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
60.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Zilver/grijs afgeleid
Patroon
Marmering afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Max. diepte (m)
700.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Indo-West-Pacifisch, op modderbodems en sleepnetgronden. afgeleid
Verspreiding (detail)
Indo-West-Pacifisch - Rode Zee, Oost-Afrika tot de westelijke Stille Oceaan afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Vissen, kreeftachtigen en inktvissen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
levensduur_max_jaar
7.0 geverifieerd
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Sluiproofvis met een grote, getande bek; ligt half ingegraven op modderbodems. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Saurida

Meer uit de familie Synodontidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →