Home · Cyprinidae · Grote scheermesvis
Grote scheermesvis (Salmostoma bacaila) — Cyprinidae

Grote scheermesvis

Salmostoma bacaila
Familie: Cyprinidae · Large razorbelly minnow
LC · Niet bedreigd

De Grote scheermesvis (Salmostoma bacaila) is een brakwatervis uit de familie Cyprinidae die tot 18 cm groot wordt.

Lengte
18 cm
Watertype
Brak
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Dagactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuid-Azie
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De grote scheermesvis is een slank karperachtig visje uit zoet en brak water van Zuid-Azie, in India, Bangladesh en Nepal. De soort wordt ongeveer 18 cm lang en heeft een zeer slank, zilverig lichaam met een scherpe, scheermesachtige buikrand. Zij zwemt in scholen nabij het oppervlak van rivieren, meren en estuaria en voedt zich met klein dierlijk plankton, insecten en larven. Het is een lokale aas- en consumptievis. De IUCN beoordeelt de soort als niet bedreigd (LC).

The large razorbelly minnow is a slender cyprinid from fresh and brackish water of South Asia, in India, Bangladesh and Nepal. The species grows to about 18 cm and has a very slender, silvery body with a sharp, razor-like belly edge. It schools near the surface of rivers, lakes and estuaries and feeds on small zooplankton, insects and larvae. It is a local bait and food fish. The IUCN assesses the species as Least Concern (LC).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Grote scheermesvis?

De Grote scheermesvis heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Zeer slank lichaam met scheermesachtige buikrand; oppervlakte-scholingsvisje

Waar leeft de Grote scheermesvis?

De Grote scheermesvis leeft in brak water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Zuid-Azie

Hoe groot wordt de Grote scheermesvis?

De Grote scheermesvis wordt maximaal ongeveer 18 cm lang.

Is de Grote scheermesvis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Grote scheermesvis is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Grote scheermesvis eetbaar?

De Grote scheermesvis wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Grote scheermesvis geverifieerd
Engelse naam
Large razorbelly minnow geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Salmostoma bacaila
Familie
Cyprinidae
Andere EN-namen
Large razorbelly minnow geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
18.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Zilver/grijs bron
Kleuren
Zilverig afgeleid
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Naar boven bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Brak bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuid-Azie geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zoet en brak water - India, Bangladesh en Nepal geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Klein dierlijk plankton, insecten en larven afgeleid
Sociaal gedrag
Scholenvis bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Scholend oppervlakte-karpertje; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Zeer slank lichaam met scheermesachtige buikrand; oppervlakte-scholingsvisje bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Netvisserij bron
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Salmostoma

Meer uit de familie Cyprinidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →