Home · Pseudomugilidae · Arnhem-blauwoog
Arnhem-blauwoog (Pseudomugil tenellus) — Pseudomugilidae

Arnhem-blauwoog

Pseudomugil tenellus
Familie: Pseudomugilidae · Arnhem land blue-eye
LC · Niet bedreigd

De Arnhem-blauwoog (Pseudomugil tenellus) is een zoetwatervis uit de familie Pseudomugilidae die tot 6 cm groot wordt.

Lengte
5.5 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Noordelijk Australie
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De Arnhem-blauwoog is een klein, kleurrijk blauwoogvisje uit zoet water van het noorden van Australie, in Arnhemland. De soort wordt ongeveer 6 cm lang en heeft een slank, geelachtig lichaam met fijne blauwe en gele accenten en helderblauwe ogen; mannetjes hebben opvallend uitgewaaierde vinnen. Zij zwemt in scholen in heldere beken, billabongs en moerassen en voedt zich met klein dierlijk plankton en insectenlarven. De vis komt voor in de aquariumhobby. De IUCN beoordeelt de soort als niet bedreigd (LC).

The Arnhem Land blue-eye is a small, colourful blue-eye from fresh water of northern Australia, in Arnhem Land. The species grows to about 6 cm and has a slender, yellowish body with fine blue and yellow accents and bright blue eyes; males have strikingly flared fins. It schools in clear streams, billabongs and marshes and feeds on small zooplankton and insect larvae. The fish appears in the aquarium hobby. The IUCN assesses the species as Least Concern (LC).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Arnhem-blauwoog?

De Arnhem-blauwoog heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend geelgoud en heeft als patroon egaal. Helderblauwe ogen en uitgewaaierde mannetjesvinnen; scholend blauwoogje

Waar leeft de Arnhem-blauwoog?

De Arnhem-blauwoog leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Noordelijk Australie

Hoe groot wordt de Arnhem-blauwoog?

De Arnhem-blauwoog wordt maximaal ongeveer 6 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 4 cm.

Is de Arnhem-blauwoog gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Arnhem-blauwoog is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Arnhem-blauwoog eetbaar?

De Arnhem-blauwoog wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Arnhem-blauwoog geverifieerd
Engelse naam
Arnhem land blue-eye geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Pseudomugil tenellus
Familie
Pseudomugilidae
Andere EN-namen
Delicate blue eye; Delicate blue-eye geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
5.5 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
4.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Geel/goud afgeleid
Kleuren
Geelachtig met blauwe accenten en blauwe ogen bron
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Naar boven bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Noordelijk Australie geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Arnhemland, noordelijk Australie geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Klein dierlijk plankton en insectenlarven afgeleid
Sociaal gedrag
Scholenvis bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Ja bron
Seizoen
Scholend blauwoogvisje; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Helderblauwe ogen en uitgewaaierde mannetjesvinnen; scholend blauwoogje bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Pseudomugil

Meer uit de familie Pseudomugilidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →