Home · Cichlidae · Zwarte tilapia
Zwarte tilapia (Oreochromis placidus) — Cichlidae

Zwarte tilapia

Oreochromis placidus
Familie: Cichlidae · Black tilapia
LC · Niet bedreigd

De Zwarte tilapia (Oreochromis placidus) is een brakwatervis uit de familie Cichlidae die tot 36 cm groot wordt.

Lengte
35.5 cm
Watertype
Brak
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Vorm
Plat/schijfvormig
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuidoostelijk Afrika; rustige poelen met oeverbegroeiing.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De zwarte tilapia is een Afrikaanse cichlide (Cichlidae) uit zuidoostelijk Afrika. De soort heeft een vrij hoog, donker lichaam dat bij volwassen dieren zwartig wordt. Ze verkiest rustige poelen met oeverbegroeiing en is alleen uit zoet water en laaggelegen wateren gemeld. Als alleseter graast ze algen, aangroeisel, detritus en plantaardig materiaal. Als Oreochromis is het een maternale mondbroeder: het vrouwtje broedt de eieren en jongen in haar bek uit. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The black tilapia is an African cichlid (Cichlidae) from southeastern Africa. The species has a fairly deep, dark body that becomes blackish in adults. It prefers quiet pools with marginal vegetation and has been reported only from fresh water and low-altitude waters. As an omnivore it grazes algae, growth, detritus and plant matter. As an Oreochromis it is a maternal mouthbrooder: the female broods the eggs and young in her mouth. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Zwarte tilapia?

De Zwarte tilapia heeft een plat, schijfvormig lichaam, is overwegend zwart en heeft als patroon egaal. Volwassen dieren worden zwartig; algengrazende tilapia, maternale mondbroeder.

Waar leeft de Zwarte tilapia?

De Zwarte tilapia leeft in brak water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Zuidoostelijk Afrika; rustige poelen met oeverbegroeiing.

Hoe groot wordt de Zwarte tilapia?

De Zwarte tilapia wordt maximaal ongeveer 36 cm lang.

Is de Zwarte tilapia gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Zwarte tilapia is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Zwarte tilapia eetbaar?

Ja, de Zwarte tilapia wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Zwarte tilapia bron
Engelse naam
Black tilapia geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Oreochromis placidus
Familie
Cichlidae
Andere EN-namen
Black tilapia geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
35.5 geverifieerd
Lichaamsvorm
Plat/schijfvormig bron
Dominante kleur
Zwart afgeleid
Kleuren
Zwart; Grijs afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Brak bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuidoostelijk Afrika; rustige poelen met oeverbegroeiing. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van zuidoostelijk Afrika - kustrivieren van Mozambique en omgeving; rustige poelen met oeverbegroeiing afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Algen, aangroeisel, detritus en plantaardig materiaal bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Ja afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Volwassen dieren worden zwartig; algengrazende tilapia, maternale mondbroeder. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Oreochromis

Meer uit de familie Cichlidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →