Home · Carangidae · Castin-leerjas
Castin-leerjas (Oligoplites palometa) — Carangidae

Castin-leerjas

Oligoplites palometa
Familie: Carangidae · Jack
LC · Niet bedreigd

De Castin-leerjas (Oligoplites palometa) is een vis die zowel in zoet als zout water leeft uit de familie Carangidae die tot 50 cm groot wordt.

Lengte
49.7 cm
Watertype
Euryhalien
Diepte
18.0–45.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Giftig
Verspreiding
Westelijke Atlantische Oceaan
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De castin-leerjas is een makreelachtige (leerjas) uit de westelijke Atlantische Oceaan, langs de kusten van Midden- en Zuid-Amerika. De soort wordt ongeveer 50 cm lang en heeft een slank, sterk samengedrukt, zilverig lichaam met een taaie, leerachtige huid. In de rug- en aarsvin draagt zij losse stekels die met zwakke gifklieren zijn verbonden en bij een prik een pijnlijke reactie kunnen geven. Als snelle jager zwemt zij in scholen in ondiep kust- en estuariumwater en jaagt op kleine vissen en garnalen. De IUCN beoordeelt de soort als niet bedreigd (LC).

The castin leatherjacket is a jack (leatherjacket) from the western Atlantic, along the coasts of Central and South America. The species grows to about 50 cm and has a slender, strongly compressed, silvery body with tough, leathery skin. In the dorsal and anal fins it bears separate spines linked to weak venom glands that can cause a painful reaction when they prick. As a fast hunter it schools in shallow coastal and estuarine water and hunts small fish and shrimp. The IUCN assesses the species as Least Concern (LC).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Castin-leerjas?

De Castin-leerjas heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Taaie leerachtige huid en losse vinstekels met zwak gif; snelle scholende jager

Waar leeft de Castin-leerjas?

De Castin-leerjas leeft in zowel zoet als zout water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Westelijke Atlantische Oceaan

Hoe groot wordt de Castin-leerjas?

De Castin-leerjas wordt maximaal ongeveer 50 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 35 cm.

Is de Castin-leerjas gevaarlijk voor mensen?

De Castin-leerjas is giftig — raak stekels voorzichtig aan en zoek bij een steek zo nodig medische hulp. Bij een steek van de vinstekels: dompel het getroffen deel in zo heet mogelijk water (ca. 45 graden) gedurende 30-90 minuten om het gif af te breken, en zoek bij hevige pijn of zwelling medische hulp.

Is de Castin-leerjas eetbaar?

De Castin-leerjas wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Castin-leerjas geverifieerd
Engelse naam
Jack geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Oligoplites palometa
Familie
Carangidae
Andere EN-namen
Leatherjacket; Maracaibo leatherjack; Maracaibo leatherjacket geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
49.7 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
35.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs bron
Kleuren
Zilverig afgeleid
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden bron
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Euryhalien bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Min. diepte (m)
18.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
45.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Westelijke Atlantische Oceaan geverifieerd
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan - Midden- en Zuid-Amerika geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine vissen en garnalen afgeleid
Sociaal gedrag
Scholenvis bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Snelle scholende kustjager; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Taaie leerachtige huid en losse vinstekels met zwak gif; snelle scholende jager bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Netten en hengelen bron
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Giftig bron
EHBO
Bij een steek van de vinstekels: dompel het getroffen deel in zo heet mogelijk water (ca. 45 graden) gedurende 30-90 minuten om het gif af te breken, en zoek bij hevige pijn of zwelling medische hulp. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Oligoplites

Meer uit de familie Carangidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →