Home · Istiophoridae · Blauwe marlijn
Blauwe marlijn (Makaira nigricans) — Istiophoridae

Blauwe marlijn

Makaira nigricans
Familie: Istiophoridae · Atlantic blue marlin
VU · Kwetsbaar

De Blauwe marlijn (Makaira nigricans) is een zoutwatervis uit de familie Istiophoridae die tot 500 cm groot wordt.

Lengte
500 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–1000.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Vrij water
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Open Atlantische Oceaan; warm, blauw oppervlaktewater van de open zee.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De blauwe marlijn is een enorme, snelle roofvis uit de familie der speervissen (Istiophoridae) uit de open Atlantische Oceaan. De soort kan tot ongeveer vijf meter lang worden en honderden kilo's wegen; ze heeft een gestroomlijnd, blauwzwart lichaam met een zilverwitte buik en een lange, speervormige snuit (rostrum). Het is een oceanische soort die warm, blauw open water verkiest. Als snelle toproofvis jaagt ze op tonijn, makreel, inktvis en andere oppervlaktevissen, die ze soms met haar bek verdooft. De blauwe marlijn is een gewilde sportvis; door bevissing staat ze als kwetsbaar (VU) te boek. De lange snuit en enorme kracht kunnen bij het hengelen letsel veroorzaken.

The Atlantic blue marlin is an enormous, fast predator of the billfish family (Istiophoridae) from the open Atlantic. The species can reach about five metres and weigh hundreds of kilos; it has a streamlined, blue-black body with a silvery-white belly and a long, spear-like bill (rostrum). It is an oceanic species preferring warm, blue open water. As a fast apex predator it hunts tuna, mackerel, squid and other surface fishes, which it sometimes stuns with its bill. The Atlantic blue marlin is a prized sport fish; owing to fishing it is listed as Vulnerable (VU). The long bill and immense power can cause injury when angling.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Blauwe marlijn?

De Blauwe marlijn heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend blauw en heeft als patroon egaal. Tot 5 m lange speervis met een lange snuit (rostrum); snelle toproofvis, kwetsbaar (VU) en gewilde sportvis.

Waar leeft de Blauwe marlijn?

De Blauwe marlijn leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij open, vrij water. Open Atlantische Oceaan; warm, blauw oppervlaktewater van de open zee.

Hoe groot wordt de Blauwe marlijn?

De Blauwe marlijn wordt maximaal ongeveer 500 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 290 cm.

Is de Blauwe marlijn gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Blauwe marlijn is onschadelijk voor mensen. Niet giftig, maar de lange, speervormige snuit en de enorme kracht van deze vis kunnen bij het hengelen ernstig letsel veroorzaken; houd ruim afstand van een gevangen of gehaakte marlijn aan boord.

Is de Blauwe marlijn eetbaar?

Ja, de Blauwe marlijn wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Blauwe marlijn bron
Engelse naam
Atlantic blue marlin geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Makaira nigricans
Familie
Istiophoridae
Andere EN-namen
Atlantic blue marlin; Billfish; Blue marlin geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
500.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
290.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Blauw afgeleid
Kleuren
Blauw; Zwart; Zilver/grijs afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Halve maan afgeleid
Bekstand
Snavelvormig afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Vrij water bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
1000.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Open Atlantische Oceaan; warm, blauw oppervlaktewater van de open zee. afgeleid
Verspreiding (detail)
Atlantische Oceaan; warme open oceaan (epipelagisch) afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Tonijn, makreel, inktvis en andere oppervlaktevissen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
levensduur_max_jaar
20.0 bron
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Tot 5 m lange speervis met een lange snuit (rostrum); snelle toproofvis, kwetsbaar (VU) en gewilde sportvis. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Sportvissen met kunstaas of (dood/levend) aasvis door te trollen, te werpen of drijvend te vissen in open water. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet giftig, maar de lange, speervormige snuit en de enorme kracht van deze vis kunnen bij het hengelen ernstig letsel veroorzaken; houd ruim afstand van een gevangen of gehaakte marlijn aan boord. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Makaira

Meer uit de familie Istiophoridae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →