Home · Anostomidae · Lippenstift-leporinus
Lippenstift-leporinus (Leporinus arcus) — Anostomidae

Lippenstift-leporinus

Leporinus arcus
Familie: Anostomidae · Lipstick leporinus

De Lippenstift-leporinus (Leporinus arcus) is een zoetwatervis uit de familie Anostomidae die tot 40 cm groot wordt.

Lengte
40 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Dagactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Noordelijk Zuid-Amerika
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De lippenstift-leporinus is een zalmachtige zoetwatervis uit het noorden van Zuid-Amerika, in het Orinoco- en het noordelijke deel van het Amazonebekken. De soort wordt ongeveer 40 cm lang en heeft een langgerekt, geelbruin lichaam met donkere dwarsbanden en opvallend roodgekleurde lippen, waaraan de naam refereert. Als bodemgerichte alleseter leeft zij in stromende rivieren en eet plantaardig materiaal, algen, insecten en kleine ongewervelden. Het is plaatselijk een consumptievis. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The lipstick leporinus is a characin freshwater fish from northern South America, in the Orinoco and the northern Amazon basin. The species grows to about 40 cm and has an elongate, yellow-brown body with dark crossbars and strikingly red-coloured lips, to which the name refers. As a bottom-oriented omnivore it lives in flowing rivers and eats plant material, algae, insects and small invertebrates. It is a local food fish. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Lippenstift-leporinus?

De Lippenstift-leporinus heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend geelgoud en heeft als patroon verticale strepen. Opvallend rode lippen en donkere dwarsbanden

Waar leeft de Lippenstift-leporinus?

De Lippenstift-leporinus leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Noordelijk Zuid-Amerika

Hoe groot wordt de Lippenstift-leporinus?

De Lippenstift-leporinus wordt maximaal ongeveer 40 cm lang.

Is de Lippenstift-leporinus gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Lippenstift-leporinus is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Lippenstift-leporinus eetbaar?

Ja, de Lippenstift-leporinus wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Lippenstift-leporinus geverifieerd
Engelse naam
Lipstick leporinus geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Leporinus arcus
Familie
Anostomidae
Andere EN-namen
Lipstick leporinus geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
40.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Geel/goud bron
Kleuren
Geelbruin met donkere banden en rode lippen afgeleid
Patroon
Verticale strepen bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal bron
Lippen
Dik/vlezig bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Noordelijk Zuid-Amerika geverifieerd
Verspreiding (detail)
Noordelijk Zuid-Amerika - Orinoco en noordelijk Amazonebekken geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Plant, algen, insecten en ongewervelden afgeleid
Sociaal gedrag
Scholenvis bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Bodemgerichte riviervis; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Opvallend rode lippen en donkere dwarsbanden bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Hengelsport bron
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Leporinus

Meer uit de familie Anostomidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →