Home · Lepidosirenidae · Zuid-Amerikaanse longvis
Zuid-Amerikaanse longvis (Lepidosiren paradoxa) — Lepidosirenidae

Zuid-Amerikaanse longvis

Lepidosiren paradoxa
Familie: Lepidosirenidae · South American lungfish
LC · Niet bedreigd

De Zuid-Amerikaanse longvis (Lepidosiren paradoxa) is een zoetwatervis uit de familie Lepidosirenidae die tot 125 cm groot wordt.

Lengte
125 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuid-Amerika; stilstaande moerassen en overstromingsvlakten van het Amazone- en Paraná-bekken.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De Zuid-Amerikaanse longvis is een oeroude zoetwatervis uit de familie Lepidosirenidae, de enige longvis van Zuid-Amerika. De soort wordt tot ongeveer 1,25 meter lang en heeft een langgerekt, aalvormig lichaam met draadvormige, sterk gereduceerde borst- en buikvinnen. Ze verkiest stilstaande wateren met weinig stroming, zoals moerassen en overstromingsvlakten. Bijzonder is dat ze met een paar echte longen lucht ademt en aan het oppervlak moet komen; in het droge seizoen kan ze zich in een vochtige modderholte ingraven en in rust (aestivatie) overleven. Jongen eten insectenlarven en slakken, volwassen dieren ook plantaardig materiaal. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The South American lungfish is an ancient freshwater fish of the family Lepidosirenidae, the only lungfish of South America. The species grows to about 1.25 metres and has an elongate, eel-like body with thread-like, greatly reduced pectoral and pelvic fins. It prefers stagnant waters with little current, such as swamps and floodplains. Notably it breathes air with a pair of true lungs and must come to the surface; in the dry season it can burrow into a moist mud cavity and survive in dormancy (aestivation). Juveniles eat insect larvae and snails, adults also plant matter. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Zuid-Amerikaanse longvis?

De Zuid-Amerikaanse longvis heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Enige longvis van Zuid-Amerika; ademt met echte longen en kan in droogte in de modder aestiveren.

Waar leeft de Zuid-Amerikaanse longvis?

De Zuid-Amerikaanse longvis leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Zuid-Amerika; stilstaande moerassen en overstromingsvlakten van het Amazone- en Paraná-bekken.

Hoe groot wordt de Zuid-Amerikaanse longvis?

De Zuid-Amerikaanse longvis wordt maximaal ongeveer 125 cm lang.

Is de Zuid-Amerikaanse longvis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Zuid-Amerikaanse longvis is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Zuid-Amerikaanse longvis eetbaar?

De Zuid-Amerikaanse longvis wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Zuid-Amerikaanse longvis bron
Engelse naam
South American lungfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Lepidosiren paradoxa
Familie
Lepidosirenidae
Andere EN-namen
South American lungfish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
125.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Zwart afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuid-Amerika; stilstaande moerassen en overstromingsvlakten van het Amazone- en Paraná-bekken. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Zuid-Amerika - Amazone- en Paraná-Paraguay-bekken; moerassen en overstromingsvlakten afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Insectenlarven, slakken en plantaardig materiaal bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
levensduur_max_jaar
8.30000019073486 geverifieerd
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Enige longvis van Zuid-Amerika; ademt met echte longen en kan in droogte in de modder aestiveren. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →