Home · Latidae · Fijnschub-nijlbaars
Fijnschub-nijlbaars (Lates microlepis) — Latidae

Fijnschub-nijlbaars

Lates microlepis
Familie: Latidae · Forktail lates
EN · Bedreigd

De Fijnschub-nijlbaars (Lates microlepis) is een zoetwatervis uit de familie Latidae die tot 93 cm groot wordt.

Lengte
93 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Vrij water
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika; open water.
Eetbaarheid
Zeer gewild

Beschrijving

De fijnschub-nijlbaars is een nijlbaarsachtige (Latidae) die endemisch is in het Tanganyikameer in Oost-Afrika. De soort heeft een fors, zilverachtig, langgerekt lichaam met fijne schubben en een gevorkte staart. Jonge dieren leven in een specifieke ondiepe oeverhabitat tot ze ongeveer achttien centimeter zijn; daarna leven ze in de bovenste open waterlagen van het meer. Als grote roofvis jaagt ze op andere vissen. Ze is een gewaardeerde consumptievis, maar geldt als bedreigd. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The forktail lates is a lates perch (Latidae) endemic to Lake Tanganyika in East Africa. The species has a robust, silvery, elongate body with fine scales and a forked tail. Juveniles live in a specific shallow inshore habitat until they reach about eighteen centimetres; thereafter they live in the upper open water layers of the lake. As a large predator it hunts other fishes. It is a valued food fish but is considered endangered. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Fijnschub-nijlbaars?

De Fijnschub-nijlbaars heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Grote visetende roofvis met fijne schubben; bedreigde endemiet van het Tanganyikameer.

Waar leeft de Fijnschub-nijlbaars?

De Fijnschub-nijlbaars leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij open, vrij water. Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika; open water.

Hoe groot wordt de Fijnschub-nijlbaars?

De Fijnschub-nijlbaars wordt maximaal ongeveer 93 cm lang.

Is de Fijnschub-nijlbaars gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Fijnschub-nijlbaars is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Fijnschub-nijlbaars eetbaar?

Ja, de Fijnschub-nijlbaars is een zeer gewilde eetvis.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Fijnschub-nijlbaars bron
Engelse naam
Forktail lates geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Lates microlepis
Familie
Latidae
Andere EN-namen
Forktail lates; Tanganyika salmon geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
93.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Vrij water bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika; open water. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Oost-Afrika - endemisch in het Tanganyikameer; jongen in ondiepe oeverhabitat, volwassen in de bovenste open waterlagen afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Vooral andere vissen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Grote visetende roofvis met fijne schubben; bedreigde endemiet van het Tanganyikameer. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zeer gewild bron
Visserstechniek
Sportvissen met kunstaas of (dood/levend) aasvis door te trollen, te werpen of drijvend te vissen in open water. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Lates

Meer uit de familie Latidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →