Home · Labrisomidae · Harige slijmvis
Harige slijmvis (Labrisomus nuchipinnis) — Labrisomidae

Harige slijmvis

Labrisomus nuchipinnis
Familie: Labrisomidae · Hairy blenny
LC · Niet bedreigd

De Harige slijmvis (Labrisomus nuchipinnis) is een zoutwatervis uit de familie Labrisomidae die tot 23 cm groot wordt.

Lengte
23 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–10.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Atlantische Oceaan; op rots- en rifkusten van de oostelijke eilandengroepen en de westelijke Atlantische kust van de VS tot Brazilië.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De harige slijmvis is een stevige, bodembewonende vis uit de familie Labrisomidae die tot ongeveer 23 cm wordt. Het gedrongen, bruinig gemarmerde lichaam heeft een groot kopje met opvallende franjeachtige tentakels boven de ogen en op de nek, wat de soort haar naam geeft; mannetjes dragen vaak een donkere vlek achter de kop. De soort leeft op ondiepe rots- en rifkusten in de Atlantische Oceaan, zowel bij de oostelijke eilandengroepen als langs de westelijke Atlantische kust. Ze schuilt tussen stenen en in spleten en jaagt op kleine kreeftachtigen, weekdieren en slakken. Het is een territoriale soort; het mannetje bewaakt het afgezette legsel tot het uitkomt.

The hairy blenny is a sturdy, bottom-dwelling fish of the family Labrisomidae reaching about 23 cm. The stout, brownish mottled body has a large head with conspicuous fringed tentacles above the eyes and on the nape, giving the species its name; males often bear a dark spot behind the head. The species lives on shallow rocky and reef shores in the Atlantic, both around the eastern island groups and along the western Atlantic coast. It shelters among stones and in crevices and hunts small crustaceans, molluscs and snails. It is a territorial species; the male guards the deposited eggs until they hatch.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Harige slijmvis?

De Harige slijmvis heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon marmering. Stevige rotsbewoner met franjeachtige tentakels boven de ogen en op de nek, en bij mannetjes een donkere vlek achter de kop.

Waar leeft de Harige slijmvis?

De Harige slijmvis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Atlantische Oceaan; op rots- en rifkusten van de oostelijke eilandengroepen en de westelijke Atlantische kust van de VS tot Brazilië.

Hoe groot wordt de Harige slijmvis?

De Harige slijmvis wordt maximaal ongeveer 23 cm lang.

Is de Harige slijmvis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Harige slijmvis is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Harige slijmvis eetbaar?

De Harige slijmvis wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Harige slijmvis geverifieerd
Engelse naam
Hairy blenny geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Labrisomus nuchipinnis
Familie
Labrisomidae
Andere NL-namen
Harige slijmvis afgeleid
Andere EN-namen
Hairy blenny; Hairy Blenny geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
23.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin; Geel/goud bron
Patroon
Marmering bron
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee geverifieerd
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Ja geverifieerd

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
10.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Atlantische Oceaan; op rots- en rifkusten van de oostelijke eilandengroepen en de westelijke Atlantische kust van de VS tot Brazilië. geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zoutwater - Atlantische Oceaan; op rots- en rifkusten van de oostelijke eilandengroepen en de westelijke Atlantische kust van de VS tot Brazilië. afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. geverifieerd
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor geverifieerd
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Sociaal gedrag
Solitair geverifieerd
Territoriaal
Ja geverifieerd
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten geverifieerd
Geslachtsverschil
Ja geverifieerd
Seizoen
Bewoont ondiepe rotskusten; het mannetje bewaakt het op de bodem afgezette legsel. bron
Bijzondere kenmerken
Stevige rotsbewoner met franjeachtige tentakels boven de ogen en op de nek, en bij mannetjes een donkere vlek achter de kop. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten geverifieerd
Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Labrisomus

Meer uit de familie Labrisomidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →