Home · Cyprinidae · Kielschub-grootbarbeel
Kielschub-grootbarbeel (Labeobarbus tropidolepis) — Cyprinidae

Kielschub-grootbarbeel

Labeobarbus tropidolepis
Familie: Cyprinidae · Keelscale yellowfish
LC · Niet bedreigd

De Kielschub-grootbarbeel (Labeobarbus tropidolepis) is een zoetwatervis uit de familie Cyprinidae die tot 85 cm groot wordt.

Lengte
85 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Meren en rivieren van oostelijk Afrika.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

Labeobarbus tropidolepis is een grote Afrikaanse karperachtige (Cyprinidae) uit meren en rivieren van oostelijk Afrika. De soort heeft een gestroomlijnd, zilverkleurig lichaam met stevige schubben, vlezige lippen en bekdraden, en kan ongeveer 85 cm lang worden. Ze leeft nabij de kust van het meer en trekt voor de voortplanting de toevoerrivieren op. Als alleseter voedt ze zich met algen, plantaardig materiaal, insecten en kleine ongewervelden. Door haar formaat is de soort van belang voor de visserij en een gewaardeerde consumptievis. Net als andere Labeobarbus-soorten onderneemt ze paaitrekken stroomopwaarts.

Labeobarbus tropidolepis is a large African cyprinid of the family Cyprinidae from lakes and rivers of eastern Africa. The species has a streamlined, silvery body with strong scales, fleshy lips and barbels, and can reach about 85 cm. It lives near the lake shore and ascends inflowing rivers to spawn. As an omnivore it feeds on algae, plant matter, insects and small invertebrates. Owing to its size the species is important for fisheries and a valued food fish. Like other Labeobarbus species it undertakes upstream spawning migrations.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Kielschub-grootbarbeel?

De Kielschub-grootbarbeel heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Forse barbeel met stevige schubben en bekdraden; trekt rivieren op om te paaien.

Waar leeft de Kielschub-grootbarbeel?

De Kielschub-grootbarbeel leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Meren en rivieren van oostelijk Afrika.

Hoe groot wordt de Kielschub-grootbarbeel?

De Kielschub-grootbarbeel wordt maximaal ongeveer 85 cm lang.

Is de Kielschub-grootbarbeel gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Kielschub-grootbarbeel is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Kielschub-grootbarbeel eetbaar?

Ja, de Kielschub-grootbarbeel wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Kielschub-grootbarbeel bron
Engelse naam
Keelscale yellowfish bron
Wetenschappelijke naam
Labeobarbus tropidolepis
Familie
Cyprinidae

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
85.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs; Geel/goud afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Naar beneden afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Ja bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Meren en rivieren van oostelijk Afrika. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Afrika - oostelijk Afrika (meren en rivieren) afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Algen, plantaardig materiaal, insecten en kleine ongewervelden bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Trekt voor de voortplanting de toevoerrivieren op. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Forse barbeel met stevige schubben en bekdraden; trekt rivieren op om te paaien. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Labeobarbus

Meer uit de familie Cyprinidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →