Home · Serranidae · Schuwe hamlet
Schuwe hamlet (Hypoplectrus guttavarius) — Serranidae

Schuwe hamlet

Hypoplectrus guttavarius
Familie: Serranidae · Bad lucks
NE · Niet beoordeeld

De Schuwe hamlet (Hypoplectrus guttavarius) is een zoutwatervis uit de familie Serranidae die tot 13 cm groot wordt.

Lengte
13 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
3.0–30.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Plat/schijfvormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Westelijke Atlantische Oceaan
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De schuwe hamlet is een kleine zeebaars (hamlet) uit de westelijke Atlantische Oceaan en het Caribisch gebied. De soort wordt ongeveer 13 cm lang en heeft een geelbruin lichaam met een blauwe, gevlekte snuit en gele vinnen. Als schuwe rifbewoner houdt zij zich dicht bij koraal en spleten en jaagt op kleine kreeftachtigen en visjes. Zoals andere hamlets is zij een gelijktijdige hermafrodiet: bij het paaien wisselen partners van geslachtsrol. De vis is voor de mens ongevaarlijk. De IUCN heeft de soort niet beoordeeld.

The shy hamlet is a small seabass (hamlet) from the western Atlantic and Caribbean. The species grows to about 13 cm and has a yellow-brown body with a blue, spotted snout and yellow fins. As a shy reef-dweller it stays close to coral and crevices and hunts small crustaceans and fish. Like other hamlets it is a simultaneous hermaphrodite: when spawning, partners alternate sexual roles. The fish is harmless to humans. The IUCN has not evaluated the species.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Schuwe hamlet?

De Schuwe hamlet heeft een plat, schijfvormig lichaam, is overwegend geelgoud en heeft als patroon vlekken. Blauwe gevlekte snuit; schuwe rifhamlet en gelijktijdige hermafrodiet

Waar leeft de Schuwe hamlet?

De Schuwe hamlet leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Westelijke Atlantische Oceaan

Hoe groot wordt de Schuwe hamlet?

De Schuwe hamlet wordt maximaal ongeveer 13 cm lang.

Is de Schuwe hamlet gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Schuwe hamlet is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Schuwe hamlet eetbaar?

De Schuwe hamlet wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Schuwe hamlet geverifieerd
Engelse naam
Bad lucks geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Hypoplectrus guttavarius
Familie
Serranidae
Andere EN-namen
Shy hamlet; Shy Hamlet geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
13.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Plat/schijfvormig bron
Dominante kleur
Geel/goud bron
Kleuren
Geelbruin met blauwe gevlekte snuit en gele vinnen afgeleid
Patroon
Vlekken bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal bron
Lippen
Dik/vlezig bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
3.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
30.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Westelijke Atlantische Oceaan geverifieerd
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan en Caribisch gebied - koraalriffen geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine kreeftachtigen en visjes afgeleid
Sociaal gedrag
Solitair bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Beide tegelijk bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Schuwe rifhamlet; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Blauwe gevlekte snuit; schuwe rifhamlet en gelijktijdige hermafrodiet bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Hypoplectrus

Meer uit de familie Serranidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →