Home · Syngnathidae · Gekroond zeepaardje
Gekroond zeepaardje (Hippocampus coronatus) — Syngnathidae

Gekroond zeepaardje

Hippocampus coronatus
Familie: Syngnathidae · Crowned seahorse
DD · Onvoldoende gegevens

De Gekroond zeepaardje (Hippocampus coronatus) is een zoutwatervis uit de familie Syngnathidae die tot 13 cm groot wordt.

Lengte
13.3 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–20.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Dagactief
Vorm
Onregelmatig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Noordwestelijke Stille Oceaan
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

Het gekroond zeepaardje is een klein zeepaardje uit het noordwesten van de Stille Oceaan, voor Japan en Zuid-Korea. De soort wordt ongeveer 13 cm lang en heeft de typische zeepaardvorm met een rechtopstaand lichaam, een buisvormige snuit en een grijpstaart; kenmerkend is de hoge, kroonachtige kopuitsteeksel. Zij leeft tussen Sargassum-wieren in ondiep kustwater tot ongeveer 20 meter diepte en zuigt met de snuit kleine kreeftachtigen op. De soort leeft in monogame paren en het mannetje draagt de eieren in een broedzak. Wegens internationale handel valt zij onder CITES-bijlage II; door onvoldoende gegevens beoordeelt de IUCN haar als onzeker (DD).

The crowned seahorse is a small seahorse from the northwest Pacific, off Japan and South Korea. It grows to about 13 cm and has the typical seahorse form with an upright body, a tubular snout and a prehensile tail; distinctive is its tall, crown-like head crest. It lives among Sargassum weed in shallow coastal water to about 20 metres depth and sucks up small crustaceans with its snout. The species lives in monogamous pairs and the male carries the eggs in a brood pouch. Owing to international trade it is covered by CITES Appendix II; owing to insufficient data the IUCN lists it as Data Deficient (DD).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gekroond zeepaardje?

De Gekroond zeepaardje heeft een onregelmatig van vorm lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Hoge kroonachtige kopuitsteeksel; grijpstaart; mannetje draagt de eieren in een broedzak

Waar leeft de Gekroond zeepaardje?

De Gekroond zeepaardje leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Noordwestelijke Stille Oceaan

Hoe groot wordt de Gekroond zeepaardje?

De Gekroond zeepaardje wordt maximaal ongeveer 13 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 6 cm.

Is de Gekroond zeepaardje gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gekroond zeepaardje is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Gekroond zeepaardje eetbaar?

De Gekroond zeepaardje wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gekroond zeepaardje geverifieerd
Engelse naam
Crowned seahorse geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Hippocampus coronatus
Familie
Syngnathidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
13.3 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
6.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Onregelmatig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruinig tot geelbruin afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Snavelvormig bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
20.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Noordwestelijke Stille Oceaan geverifieerd
Verspreiding (detail)
Stille Oceaan - Japan en Zuid-Korea (noordwestelijke Stille Oceaan) geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine kreeftachtigen afgeleid
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Ja bron
Seizoen
Monogaam; mannetje broedt de eieren in een broedzak. bron
Bijzondere kenmerken
Hoge kroonachtige kopuitsteeksel; grijpstaart; mannetje draagt de eieren in een broedzak bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Hippocampus

Meer uit de familie Syngnathidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →