Home · Cichlidae · Bosumtwi-juweelcichlide
Bosumtwi-juweelcichlide (Hemichromis frempongi) — Cichlidae

Bosumtwi-juweelcichlide

Hemichromis frempongi
Familie: Cichlidae · Bosumtwi jewel cichlid

De Bosumtwi-juweelcichlide (Hemichromis frempongi) is een vis uit de familie Cichlidae die tot 15 cm groot wordt.

Lengte
15 cm
Dieet
Carnivoor
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk

Beschrijving

De Bosumtwi-juweelcichlide is een cichlide die endemisch is voor het kratermeer Bosumtwi in Ghana, in West-Afrika. De soort wordt ongeveer 15 cm lang en heeft een gedrongen, roodbruin lichaam met glinsterende blauwe stippen en, vooral in broedkleur, een felrode zweem. Als bodemgerichte roofvis jaagt zij in het heldere meer op insecten, kreeftachtigen en kleine vissen. Beide ouders bewaken fel het broed. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The Bosumtwi jewel cichlid is a cichlid endemic to crater lake Bosumtwi in Ghana, in West Africa. The species grows to about 15 cm and has a stocky, red-brown body with glittering blue spots and, especially in breeding colour, a bright-red cast. As a bottom-oriented predator it hunts insects, crustaceans and small fish in the clear lake. Both parents fiercely guard the brood. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Bosumtwi-juweelcichlide?

De Bosumtwi-juweelcichlide is overwegend roodoranje en heeft als patroon vlekken.

Waar leeft de Bosumtwi-juweelcichlide?

De Bosumtwi-juweelcichlide houdt zich vooral op bij gemengde bodem.

Hoe groot wordt de Bosumtwi-juweelcichlide?

De Bosumtwi-juweelcichlide wordt maximaal ongeveer 15 cm lang.

Is de Bosumtwi-juweelcichlide gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Bosumtwi-juweelcichlide is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Bosumtwi-juweelcichlide bron
Engelse naam
Bosumtwi jewel cichlid bron
Wetenschappelijke naam
Hemichromis frempongi
Familie
Cichlidae

Uiterlijk

Max. lengte (cm)
15 bron
Dominante kleur
Rood/oranje bron
Kleuren
Roodoranje met vlekken afgeleid
Patroon
Vlekken bron
Staartvorm
Rond afgeleid

Leefomgeving & verspreiding

Bodemtype
Gemengde bodem bron
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Territoriaal
Ja afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Hemichromis

Meer uit de familie Cichlidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →