Home · Haemulidae · Zwarte knorbaars
Zwarte knorbaars (Haemulon bonariense) — Haemulidae

Zwarte knorbaars

Haemulon bonariense
Familie: Haemulidae · Black grunt
LC · Niet bedreigd

De Zwarte knorbaars (Haemulon bonariense) is een zoutwatervis uit de familie Haemulidae die tot 40 cm groot wordt.

Lengte
40 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
1.0–50.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Giftig
Verspreiding
Westelijke Atlantische Oceaan en Caribisch gebied; ondiepe kustwateren boven modder- en zandbodems.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De zwarte grommer is een grommer uit de familie Haemulidae uit de westelijke Atlantische Oceaan en het Caribisch gebied. De soort wordt ongeveer 40 cm lang en heeft een zilverachtig lichaam met schuine, donkere streepjes langs de schubrijen en donkere vinnen. Ze bewoont ondiepe kustwateren boven modder- tot zandbodems en is minder algemeen in helder water met koraal. Overdag hangt ze vaak in scholen; 's nachts foerageert ze op de bodem op kleine kreeftachtigen, wormen en weekdieren. Grommers maken een knorrend geluid met de keeltanden, versterkt door de zwemblaas. De soort is een gewaardeerde consumptievis en ongevaarlijk voor mensen.

The black grunt is a grunt of the family Haemulidae from the western Atlantic and Caribbean. The species grows to about 40 cm and has a silvery body with oblique dark dashes along the scale rows and dark fins. It inhabits shallow coastal waters over mud to sand bottoms and is less common in clear water with coral. By day it often gathers in schools; at night it forages on the bottom on small crustaceans, worms and molluscs. Grunts make a grunting sound with the pharyngeal teeth, amplified by the swim bladder. The species is a valued food fish and harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Zwarte knorbaars?

De Zwarte knorbaars heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon horizontale strepen. Schuine donkere streepjes langs de schubrijen; maakt knorrende geluiden en schoolt overdag. Let op: deze soort kan in tropische gebieden ciguatera-vergiftiging veroorzaken bij consumptie; grote exemplaren van koraalrifroofvissen kunnen het gif ophopen. Eet met voorzichtigheid of vermijd in risicogebieden.

Waar leeft de Zwarte knorbaars?

De Zwarte knorbaars leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Westelijke Atlantische Oceaan en Caribisch gebied; ondiepe kustwateren boven modder- en zandbodems.

Hoe groot wordt de Zwarte knorbaars?

De Zwarte knorbaars wordt maximaal ongeveer 40 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 30 cm.

Is de Zwarte knorbaars gevaarlijk voor mensen?

De Zwarte knorbaars is giftig — raak stekels voorzichtig aan en zoek bij een steek zo nodig medische hulp. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Zwarte knorbaars eetbaar?

Ja, de Zwarte knorbaars wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Zwarte knorbaars bron
Engelse naam
Black grunt geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Haemulon bonariense
Familie
Haemulidae
Andere EN-namen
Black Grunt; Black grunt geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
40.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
30.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs; Zwart afgeleid
Patroon
Horizontale strepen afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
1.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
50.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Westelijke Atlantische Oceaan en Caribisch gebied; ondiepe kustwateren boven modder- en zandbodems. afgeleid
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan - Caribisch gebied tot Brazilië; kustwateren afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine kreeftachtigen, wormen en weekdieren bron
Sociaal gedrag
Scholenvis afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Schuine donkere streepjes langs de schubrijen; maakt knorrende geluiden en schoolt overdag. Let op: deze soort kan in tropische gebieden ciguatera-vergiftiging veroorzaken bij consumptie; grote exemplaren van koraalrifroofvissen kunnen het gif ophopen. Eet met voorzichtigheid of vermijd in risicogebieden. geverifieerd

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Giftig bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Haemulon

Meer uit de familie Haemulidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →