Home · Achiridae · Golf-franjetong
Golf-franjetong (Gymnachirus texae) — Achiridae

Golf-franjetong

Gymnachirus texae
Familie: Achiridae · Fringed sole
LC · Niet bedreigd

De Golf-franjetong (Gymnachirus texae) is een zoutwatervis uit de familie Achiridae die tot 14 cm groot wordt.

Lengte
14 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
20.0–187.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Plat/schijfvormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Golf van Mexico en aangrenzende westelijke Atlantische Oceaan.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De Golf-franjetong is een kleine platvis uit de familie Achiridae (Amerikaanse tongen) uit de Golf van Mexico. De soort heeft een ovaal, schubloos lichaam met beide ogen op de rechterzijde en een patroon van smalle donkere dwarsbanden, en wordt ongeveer 14 cm lang. Ze ligt half ingegraven op zand- en modderbodems van het continentaal plat en voedt zich met kleine bodemongewervelden. De gestreepte tekening biedt camouflage. De soort is van bescheiden commercieel belang en wordt regelmatig gegeten.

The Gulf of Mexico fringed sole is a small flatfish of the family Achiridae (American soles) from the Gulf of Mexico. The species has an oval, scaleless body with both eyes on the right side and a pattern of narrow dark cross-bands, and reaches about 14 cm. It lies half-buried on sand and mud bottoms of the continental shelf and feeds on small bottom invertebrates. The striped pattern provides camouflage. The species is of modest commercial importance and is regularly eaten.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Golf-franjetong?

De Golf-franjetong heeft een plat, schijfvormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon verticale strepen. Scheefogige platvis met smalle donkere dwarsbanden; ligt ingegraven op zandbodems.

Waar leeft de Golf-franjetong?

De Golf-franjetong leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Golf van Mexico en aangrenzende westelijke Atlantische Oceaan.

Hoe groot wordt de Golf-franjetong?

De Golf-franjetong wordt maximaal ongeveer 14 cm lang.

Is de Golf-franjetong gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Golf-franjetong is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Golf-franjetong eetbaar?

Ja, de Golf-franjetong wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Golf-franjetong bron
Engelse naam
Fringed sole geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Gymnachirus texae
Familie
Achiridae
Andere EN-namen
Gulf of Mexico fringed sole geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
14.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Plat/schijfvormig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Wit afgeleid
Patroon
Verticale strepen afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar beneden afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
20.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
187.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Golf van Mexico en aangrenzende westelijke Atlantische Oceaan. afgeleid
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan - Golf van Mexico; zand- en modderbodems van het continentaal plat afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine bodemongewervelden bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Scheefogige platvis met smalle donkere dwarsbanden; ligt ingegraven op zandbodems. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Gymnachirus

Meer uit de familie Achiridae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →