Home · Gobiidae · Naaktwang-zandgrondel
Naaktwang-zandgrondel (Gnatholepis gymnocara) — Gobiidae

Naaktwang-zandgrondel

Gnatholepis gymnocara
Familie: Gobiidae · Barecheek goby

De Naaktwang-zandgrondel (Gnatholepis gymnocara) is een zoutwatervis uit de familie Gobiidae die tot 4 cm groot wordt.

Lengte
3.7 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–1.0 m
Dieet
Carnivoor
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Oceania: Australia

Beschrijving

De naaktwang-zandgrondel is een grondel (Gobiidae) uit ondiep zand- en rifwater van de Indo-Westelijke Pacific. De soort wordt ongeveer 6 cm lang en heeft een slank, bleek, zandkleurig lichaam met fijne stippen, een donkere streep onder het oog en versmolten buikvinnen die een zuignap vormen. Als bodembewoner zeeft zij happen zand op zoek naar kleine ongewervelden, algen en detritus. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The barecheek goby is a goby (Gobiidae) from shallow sand and reef water of the Indo-West Pacific. The species grows to about 6 cm and has a slender, pale, sandy body with fine spots, a dark bar below the eye and fused pelvic fins forming a sucker. As a bottom-dweller it sifts mouthfuls of sand in search of small invertebrates, algae and detritus. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Naaktwang-zandgrondel?

De Naaktwang-zandgrondel heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon vlekken.

Waar leeft de Naaktwang-zandgrondel?

De Naaktwang-zandgrondel leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Oceania: Australia

Hoe groot wordt de Naaktwang-zandgrondel?

De Naaktwang-zandgrondel wordt maximaal ongeveer 4 cm lang.

Is de Naaktwang-zandgrondel gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Naaktwang-zandgrondel is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Naaktwang-zandgrondel bron
Engelse naam
Barecheek goby bron
Wetenschappelijke naam
Gnatholepis gymnocara
Familie
Gobiidae
Andere EN-namen
Nakedcheek sandgoby bron

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
3.7 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin met vlekken afgeleid
Patroon
Vlekken bron
Staartvorm
Rond afgeleid

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
1.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Oceania: Australia bron
Verspreiding (detail)
Zoutwater - Oceania: Australia afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Gnatholepis

Meer uit de familie Gobiidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →