Home · Poeciliidae · Cubaanse girardinus
Cubaanse girardinus (Girardinus denticulatus) — Poeciliidae

Cubaanse girardinus

Girardinus denticulatus
Familie: Poeciliidae · Toothy Topminnow
LC · Niet bedreigd

De Cubaanse girardinus (Girardinus denticulatus) is een zoetwatervis uit de familie Poeciliidae die tot 5 cm groot wordt.

Lengte
5 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Dagactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Endemisch op Cuba; vijvers, meren en heldere trage beken.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De Cubaanse girardinus is een klein levendbarend visje uit de familie der levendbarende tandkarpers (Poeciliidae), endemisch op Cuba. De soort is klein en heeft een slank lichaam; zoals alle poeciliiden brengt het vrouwtje levende jongen ter wereld en heeft het mannetje een tot gonopodium omgevormde aarsvin om inwendig te bevruchten. Ze bewoont vijvers, meren en beken, maar geeft de voorkeur aan heldere, traag stromende beken. Op de bodem voedt ze zich met waterplanten, kiezelwieren, algen en insectenlarven. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The toothy girardinus is a small livebearer of the family Poeciliidae, endemic to Cuba. The species is small and has a slender body; like all poeciliids the female bears live young and the male has an anal fin modified into a gonopodium for internal fertilisation. It inhabits ponds, lakes and streams but prefers clear, sluggish streams. On the bottom it feeds on aquatic vegetation, diatoms, algae and insect larvae. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Cubaanse girardinus?

De Cubaanse girardinus heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Levendbarend met gonopodium; endemisch Cubaans visje van heldere beken.

Waar leeft de Cubaanse girardinus?

De Cubaanse girardinus leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Endemisch op Cuba; vijvers, meren en heldere trage beken.

Hoe groot wordt de Cubaanse girardinus?

De Cubaanse girardinus wordt maximaal ongeveer 5 cm lang.

Is de Cubaanse girardinus gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Cubaanse girardinus is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Cubaanse girardinus eetbaar?

De Cubaanse girardinus wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Cubaanse girardinus bron
Engelse naam
Toothy Topminnow geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Girardinus denticulatus
Familie
Poeciliidae
Andere EN-namen
Toothy topminnow geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
5.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs; Geel/goud afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar boven afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Endemisch op Cuba; vijvers, meren en heldere trage beken. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van het Caribisch gebied - endemisch op Cuba; vijvers, meren en trage beken afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Waterplanten, kiezelwieren, algen en insectenlarven bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Levendbarend met gonopodium; endemisch Cubaans visje van heldere beken. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Girardinus

Meer uit de familie Poeciliidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →