Home · Centrarchidae · Gebande zonnebaars
Gebande zonnebaars (Enneacanthus obesus) — Centrarchidae

Gebande zonnebaars

Enneacanthus obesus
Familie: Centrarchidae · Banded sunfish
LC · Niet bedreigd

De Gebande zonnebaars (Enneacanthus obesus) is een zoetwatervis uit de familie Centrarchidae die tot 10 cm groot wordt.

Lengte
9.5 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zoetwater van het oosten van Noord-Amerika, langs de Atlantische kustvlakte.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De gebande zonnebaars is een klein zonnebaarsje (familie Centrarchidae) uit het oosten van Noord-Amerika. De soort wordt slechts ongeveer 9,5 cm lang en heeft een gedrongen, zijdelings afgeplat lichaam met donkere dwarsbanden en fijne, iriserende stippen op de flanken. Ze bewoont sterk begroeide meren, vijvers en traag stromende poelen en bochten van beken en rivieren met zand- of modderbodem. Als kleine roofvis voedt ze zich met waterinsecten en andere kleine ongewervelden. In de paaitijd maken mannetjes een nest dat ze bewaken. De soort is voor mensen onschadelijk.

The banded sunfish is a small sunfish (family Centrarchidae) from eastern North America. The species reaches only about 9.5 cm and has a stocky, laterally compressed body with dark crossbands and fine, iridescent spots on the flanks. It inhabits heavily vegetated lakes, ponds and sluggish pools and bends of creeks and rivers with sand or mud bottoms. As a small predator it feeds on aquatic insects and other small invertebrates. In the breeding season males build and guard a nest. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gebande zonnebaars?

De Gebande zonnebaars heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon verticale strepen. Donkere dwarsbanden en iriserende stippen; mannetjes bouwen en bewaken een nest.

Waar leeft de Gebande zonnebaars?

De Gebande zonnebaars leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Zoetwater van het oosten van Noord-Amerika, langs de Atlantische kustvlakte.

Hoe groot wordt de Gebande zonnebaars?

De Gebande zonnebaars wordt maximaal ongeveer 10 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 6 cm.

Is de Gebande zonnebaars gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gebande zonnebaars is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Gebande zonnebaars eetbaar?

De Gebande zonnebaars wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gebande zonnebaars bron
Engelse naam
Banded sunfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Enneacanthus obesus
Familie
Centrarchidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
9.5 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
6.1 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Blauw afgeleid
Patroon
Verticale strepen afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zoetwater van het oosten van Noord-Amerika, langs de Atlantische kustvlakte. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van oostelijk Noord-Amerika; sterk begroeide meren, vijvers en beken afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Waterinsecten en kleine ongewervelden bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Ja afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Paait in het voorjaar en de zomer; mannetje bewaakt het nest. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Donkere dwarsbanden en iriserende stippen; mannetjes bouwen en bewaken een nest. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Enneacanthus

Meer uit de familie Centrarchidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →