Home · Pleuronectidae · Gunthers bot
Gunthers bot (Colistium guntheri) — Pleuronectidae

Gunthers bot

Colistium guntheri
Familie: Pleuronectidae · Gunther's flounder
NE · Niet beoordeeld

De Gunthers bot (Colistium guntheri) is een zoutwatervis uit de familie Pleuronectidae die tot 91 cm groot wordt.

Lengte
91.4 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
27–49 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Platvis
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Nieuw-Zeeland
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

Gunthers bot is een grote platvis die endemisch is rond Nieuw-Zeeland in het zuidwesten van de Stille Oceaan. De soort kan tot ruim 90 cm lang worden en heeft het typische, sterk asymmetrische platvislichaam met beide ogen aan een zijde. Jonge dieren verblijven tot twee jaar in beschutte estuaria, modder- en zandplaten; volwassen dieren leven op het continentaal plat tussen ongeveer 27 en 49 meter. Zij is een gewaardeerde commerciele platvis. De vis is voor de mens ongevaarlijk; de IUCN heeft haar niet beoordeeld (NE).

Gunther's flounder is a large flatfish endemic to New Zealand in the southwest Pacific. The species can reach over 90 cm and has the typical, strongly asymmetric flatfish body with both eyes on one side. Juveniles stay up to two years in sheltered estuaries, mud and sand flats; adults live on the continental shelf between about 27 and 49 metres. It is a valued commercial flatfish. The fish is harmless to humans; the IUCN has not evaluated it (NE).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gunthers bot?

De Gunthers bot heeft een platvisachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Grote asymmetrische platvis; jongen groeien op in estuaria

Waar leeft de Gunthers bot?

De Gunthers bot leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Nieuw-Zeeland

Hoe groot wordt de Gunthers bot?

De Gunthers bot wordt maximaal ongeveer 91 cm lang.

Is de Gunthers bot gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gunthers bot is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Gunthers bot eetbaar?

Ja, de Gunthers bot wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gunthers bot geverifieerd
Engelse naam
Gunther's flounder geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Colistium guntheri
Familie
Pleuronectidae
Andere EN-namen
New Zealand brill bron

Uiterlijk

Max. lengte (cm)
91.4 bron
Lichaamsvorm
Platvis bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin bron
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
27 bron
Max. diepte (m)
49 bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Nieuw-Zeeland geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zuidwestelijke Stille Oceaan - Nieuw-Zeeland (endemisch) geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine bodemdieren, wormen en kreeftachtigen afgeleid
Sociaal gedrag
Solitair bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Nachtactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Commerciele bodemplatvis; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Grote asymmetrische platvis; jongen groeien op in estuaria bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen / sleepnet bron
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Colistium

Meer uit de familie Pleuronectidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →