Home · Gobiidae · Geelvlek-zandgrondel
Geelvlek-zandgrondel (Awaous flavus) — Gobiidae

Geelvlek-zandgrondel

Awaous flavus
Familie: Gobiidae · River goby
LC · Niet bedreigd

De Geelvlek-zandgrondel (Awaous flavus) is een brakwatervis uit de familie Gobiidae die tot 8 cm groot wordt.

Lengte
8.2 cm
Watertype
Brak
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Noordelijk Zuid-Amerika; estuaria en riviermondingen.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De geelvlek-zandgrondel is een grondel (Gobiidae) uit de westelijke Atlantische Oceaan en aangrenzend zoetwater. De soort heeft een langwerpig, zandkleurig lichaam met fijne vlekjes en, zoals grondels eigen is, tot een zuignap vergroeide buikvinnen. Ze leeft in estuaria en riviermondingen boven zand- en modderbodems. Ze neemt happen sediment in de bek en zeeft daaruit kleine ongewervelden, algen en detritus. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The river goby is a goby (Gobiidae) from the western Atlantic Ocean and adjacent fresh water. The species has an elongate, sand-coloured body with fine spots and, as is typical of gobies, pelvic fins fused into a sucker. It lives in estuaries and river mouths over sand and mud bottoms. It takes mouthfuls of sediment and sifts small invertebrates, algae and detritus from it. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Geelvlek-zandgrondel?

De Geelvlek-zandgrondel heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon vlekken. Zeeft sediment in de bek; buikvinnen tot zuignap vergroeid; estuariumgrondel.

Waar leeft de Geelvlek-zandgrondel?

De Geelvlek-zandgrondel leeft in brak water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Noordelijk Zuid-Amerika; estuaria en riviermondingen.

Hoe groot wordt de Geelvlek-zandgrondel?

De Geelvlek-zandgrondel wordt maximaal ongeveer 8 cm lang.

Is de Geelvlek-zandgrondel gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Geelvlek-zandgrondel is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Geelvlek-zandgrondel eetbaar?

De Geelvlek-zandgrondel wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Geelvlek-zandgrondel bron
Engelse naam
River goby bron
Wetenschappelijke naam
Awaous flavus
Familie
Gobiidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
8.2 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Geel/goud afgeleid
Patroon
Vlekken afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Brak bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Noordelijk Zuid-Amerika; estuaria en riviermondingen. afgeleid
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan en aangrenzend zoetwater - noordelijk Zuid-Amerika (Colombia tot de Amazonemonding, incl. Guyana's en Venezuela); estuaria en riviermondingen over zand en modder afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine ongewervelden, algen en detritus uit het sediment gezeefd bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Zeeft sediment in de bek; buikvinnen tot zuignap vergroeid; estuariumgrondel. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Awaous

Meer uit de familie Gobiidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →