Home · Gobiidae · Bandkop-grondel
Bandkop-grondel (Amblygobius phalaena) — Gobiidae

Bandkop-grondel

Amblygobius phalaena
Familie: Gobiidae · Banded goby
LC · Niet bedreigd

De Bandkop-grondel (Amblygobius phalaena) is een zoutwatervis uit de familie Gobiidae die tot 15 cm groot wordt.

Lengte
15 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0–52.0 m
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Westelijke Stille Oceaan; zand- en puinbodems van kustriffen.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De bandkop-grondel is een grondel (Gobiidae) uit de westelijke Stille Oceaan. De soort heeft een langwerpig, lichtgroen tot grijsbruin lichaam met enkele donkere dwarsbanden en vlekjes. Volwassen dieren leven solitair of in paren op zand- en puinbodems van kustriffen en lagunes. Ze neemt happen sediment in de bek en zeeft daaruit kleine ongewervelden, algen en detritus, terwijl ze een hol als schuilplaats onderhoudt. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The banded goby is a goby (Gobiidae) from the western Pacific. The species has an elongate, pale-green to grey-brown body with several dark crossbars and spots. Adults live solitary or in pairs on sand and rubble bottoms of inshore reefs and lagoons. It takes mouthfuls of sediment and sifts small invertebrates, algae and detritus from it, while maintaining a burrow as a refuge. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Bandkop-grondel?

De Bandkop-grondel heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend groen en heeft als patroon verticale strepen. Zeeft sediment in de bek en onderhoudt een schuilhol; bandkop-grondel van zandbodems.

Waar leeft de Bandkop-grondel?

De Bandkop-grondel leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Westelijke Stille Oceaan; zand- en puinbodems van kustriffen.

Hoe groot wordt de Bandkop-grondel?

De Bandkop-grondel wordt maximaal ongeveer 15 cm lang.

Is de Bandkop-grondel gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Bandkop-grondel is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Bandkop-grondel eetbaar?

De Bandkop-grondel wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Bandkop-grondel bron
Engelse naam
Banded goby geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Amblygobius phalaena
Familie
Gobiidae
Andere EN-namen
Banded Goby; Banded goby; Brown-barred goby geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
15.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Groen afgeleid
Kleuren
Groen; Bruin afgeleid
Patroon
Verticale strepen afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Max. diepte (m)
52.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Westelijke Stille Oceaan; zand- en puinbodems van kustriffen. afgeleid
Verspreiding (detail)
Westelijke Stille Oceaan - van Oost-Indonesie tot de westelijke eilandengroepen; zand- en puinbodems van kustriffen en lagunes afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine ongewervelden, algen en detritus uit het sediment gezeefd bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Zeeft sediment in de bek en onderhoudt een schuilhol; bandkop-grondel van zandbodems. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Amblygobius

Meer uit de familie Gobiidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →