Home · Clupeidae · Gladbuik-sardine
Gladbuik-sardine (Amblygaster leiogaster) — Clupeidae

Gladbuik-sardine

Amblygaster leiogaster
Familie: Clupeidae · Blue sardine
LC · Niet bedreigd

De Gladbuik-sardine (Amblygaster leiogaster) is een zoutwatervis uit de familie Clupeidae die tot 23 cm groot wordt.

Lengte
23 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–50.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Scholenvis
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Vrij water
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Indo-Westelijke Stille Oceaan, in kustwateren.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De gladbuik-sardine is een haringachtige (Clupeidae) uit de Indo-Westelijke Stille Oceaan. De soort wordt ongeveer 23 cm lang en heeft een gestroomlijnd, zilverachtig lichaam met een blauwgroene rug. Anders dan veel verwante sardines heeft zij een gladde buik zonder scherpe kielschubben, waaraan de naam refereert. Het is een uitgesproken scholenvis die in kustwateren leeft en het water filtert op dierlijk plankton. De soort wordt regelmatig gevangen in de kustvisserij en zowel vers als verwerkt gegeten; daarnaast wordt zij als aas gebruikt.

The smoothbelly sardinella is a herring-like fish (Clupeidae) from the Indo-West Pacific. The species reaches about 23 cm and has a streamlined, silvery body with a blue-green back. Unlike many related sardines it has a smooth belly without sharp keel scutes, to which the name refers. It is a pronounced schooling fish that lives in coastal waters and filters zooplankton from the water. The species is regularly caught in coastal fisheries and eaten both fresh and processed; it is also used as bait.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gladbuik-sardine?

De Gladbuik-sardine heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Gladde buik zonder scherpe kielschubben; schoolvormende kustsardine.

Waar leeft de Gladbuik-sardine?

De Gladbuik-sardine leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij open, vrij water. Indo-Westelijke Stille Oceaan, in kustwateren.

Hoe groot wordt de Gladbuik-sardine?

De Gladbuik-sardine wordt maximaal ongeveer 23 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 18 cm.

Is de Gladbuik-sardine gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gladbuik-sardine is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Gladbuik-sardine eetbaar?

Ja, de Gladbuik-sardine wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gladbuik-sardine bron
Engelse naam
Blue sardine geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Amblygaster leiogaster
Familie
Clupeidae
Andere EN-namen
Blue sprat; Bluebait; Sardine; Smoothbelly sardine geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
23.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
18.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs; Blauw afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Vrij water bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
50.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Indo-Westelijke Stille Oceaan, in kustwateren. afgeleid
Verspreiding (detail)
Indo-Westelijke Stille Oceaan - kustwateren; pelagisch-neritisch afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Dierlijk plankton (gefilterd) bron
Sociaal gedrag
Scholenvis afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Gladde buik zonder scherpe kielschubben; schoolvormende kustsardine. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Sportvissen met kunstaas of (dood/levend) aasvis door te trollen, te werpen of drijvend te vissen in open water. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Amblygaster

Meer uit de familie Clupeidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →